V STEAM poklicih je zaposlenih nesorazmerno malo žensk
19 maj 2022
Na konferenci 'Povezovanje modrosti in strasti v STEAM' 18. maja v Ljubljani, so gostje okrogle mize soglasno poudarili, da je v STEAM poklicih zaposlenih nesorazmerno malo žensk. Več kot 80 udeleženkam dogodka, ki delajo v poklicih znanosti, tehnologije, inženirstva, umetnosti in matematike, smo predstavili izbor Inženirka leta in nastajajočo skupnost inženirk Inženirka PLUS.
Metka Škofic, urednica projekta Inženirke in inženirji bomo! je skupaj z inženirko leta Natašo Kovačević predstavila izbor Inženirka leta in nastajajočo skupnost inženirk Inženirka PLUS, v kateri se inženirke družijo, delijo svoje izkušnje in znanja.
Teja Primožič, vodja razvoja spletnega orodja KamBi (Inženirke in inženirji bomo!) pa je moderirala okroglo mizo ‘STEAM je nova kultura’, s sogovorniki Beno Ceglar, NIL, Urška Kajtner, Loftware/NiceLabel, Saška Rihtaršič, Danfoss Trata, Rok Capuder, Zavod 404 in mag. Lidija Goljat Prelogar, Strokovna tehniška gimnazija ŠC Kranj, delili dobre prakse vključevanja iz svojih organizacij.
Odgovornosti družbe, ne samo podjetij
Kajtner je poudarila, da je raznolikost tista, ki nas na dolgi rok rešuje: »Ženskam ne manjka čisto nič, rabimo samo spodbudo, opolnomočenje in večjo podporo, saj smo bile v odraščanju tarča stereotipov in predsodkov, ki jih moramo preseči. To ni odgovornost samo podjetij, ampak cele družbe.« Da rast enostavno ni mogoča brez dobrih kadrov, je izpostavila Rihtaršič: V preteklih štirih letih smo podvojili svojo prodajo. V tem času smo kreirali še en Danfoss. Gre za hitrorastoče podjetje, rast pa enostavno ni mogoča brez dobrih kadrov. Zato je pomembna tudi vključenost, s tem v mislih nagovarjamo tudi bodoče kadre.«
Capuder se je dotaknil stereotipov: »V družbi je en neviden občutek, da so kemija in biologija za dekleta, strojništvo in elektrotehnika pa za fante. Mi pa otroke vedno vprašamo, česa si želijo. Nakažemo jim, da so STEAM področja kot glasbena šola. Če hočeš biti dober glasbenik, ni dovolj glasbena vzgoja pri pouku, ampak moraš tudi popoldne vaditi. Enako je s prakticiranjem tehnologije.« Goljat Prelogar pa je izpostavila pomen prepoznavanja in vzgoje talentov: »Nadarjenost sama po sebi ni dovolj, pripravljeni morajo biti vložiti čas in energijo, da razvijejo svoje talente.«
Ceglar pa: »Dejstvo je, da je v STEM poklicih zaposlenih nesorazmerno malo žensk. Dejstvo pa tudi je, da ni povsod tako in da obstajajo dobre prakse in podjetja, ki se trudimo spremeniti stvari na bolje. Verjamem, da bo izpostavljanje teh zgledov še dodatna motivacija, da vsi skupaj naredimo še več in da ženske spodbudimo, da se v večji meri odločajo za inženirske oziroma tehnološke poklice.«
Več o dogodku
Dogodek je organiziral Toastmasters Business Club Slovenia v sodelovanju s partnerji: Ameriška ambasada v Sloveniji, NIL, Mediade, Inženirke in inženirji bomo! in podporniki: AmCham, Revija IRT3000 in Agencija Poti.