Znanih je deset nominirank za inženirko leta 2024
22 nov 2024
Katera inženirka ima največji potencial, da je s svojim delom in osebnostjo zgled in navdih mlajšim generacijam deklet? Imena desetih nominirank za inženirko leta so znana, prejemnica naziva inženirka leta 2024 bo razglašena na slavnostni prireditvi 16. januarja 2025 v Cankarjevem domu.
Letos v sklopu iniciative Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost, poteka že sedmi izbor Inženirka leta. Nastal je na pobudo Medeje Lončar, direktorice Siemens Slovenija, predsednice uprave Siemens Hrvaška in direktorice Siemens Srbija, poteka pa v soorganizaciji revije IRT3000 in družbe Mediade, v sodelovanju s partnerji.
Od nevidnosti k navdihu, z raznolikostjo
Izbor Inženirka leta v ospredje postavlja potencial nominirank, da so kot inženirke zgled in navdih mlajšim generacijam deklet. Namen izbora je čim širša in učinkovita družbena promocija inženirk, med katerimi ena prejme priznanje inženirka leta. Izbor nominirank temelji na raznolikosti: glede na izobrazbo, starost, regijo, organizacijo oziroma zaposlovalca, področje dela, dosedanjo pojavnost in poklicno usmeritev.
Iniciativa Inženirka leta tudi za preseganje stereotipov
»Na razpis Inženirka leta je letos prispelo 41 prijav. Prevladujejo kandidatke s področja računalništva in informatike, sledijo kemija, strojništvo, elektrotehnika in tako dalje. Veseli nas, da se vedno več inženirk zaveda, kako pomembno je, da poleg časa, ki ga namenjajo svojemu poklicnemu udejstvovanju, čas namenjajo tudi promociji med mladimi. Kljub tehnološkemu napredku so namreč v družbi še vedno v veliki meri prisotni stereotipi, ki pa jih želimo tudi z izborom naslavljati in preseči. Zavedati se moramo, da imajo dekleta izjemen potencial, ki ostaja neizkoriščen, tako na škodo gospodarstva kot tudi družbe, « je vpogled v strukturo prijavljenih in svoje vtise strnila Metka Škofic, urednica projekta Inženirke in inženirji bomo!.
Katera od desetih nominirank bo inženirka leta?
Med nominiranke za Inženirko leta 2024 so uvrščene (njihove predstavitve so na voljo tukaj):
- Brina Škoda, vodja oddelka za uporabniško izkušnjo v podjetju Loftware,
- Emina Mešić, inženirka proizvodne odličnosti in vodja zagona novih linij v podjetju Henkel Maribor
- Jasna Krmelj, iOS razvijalka in tehnična direktorica v podjetju Gentler Stories
- Jerneja Šušel, raziskovalka v podjetju SIJ Metal Ravne
- Karmen Košutar, višja samostojna strokovna sodelavka v DRI upravljanje investicij, v funkciji sekretarke na projektu Drugi tir Divača–Koper
- Katja Škof Žavcer, vodja oddelka za zagotavljanje kakovosti v podjetju Comtrade Gaming
- Manca Kok Bevc, vodja kakovosti v podjetju Incom
- Rebeka Kropivšek Leskovar, razvojna inženirka v skupini Interblock
- Staša Velcl, samostojna tehnologinja v proizvodnji učinkovin v podjetju Krka
- Urša Skerbiš Štok, zaposlena na oddelku razvoja električnih sistemov v podjetju Pipistrel Vertical Solutions
Naslednica Ljupke Vrtove, aktualne inženirke leta, bo znana 16. januarja 2025 na slavnostni prireditvi v Cankarjevem domu v Ljubljani.
Odločitev v rokah enakovrednih glasov štirih skupin
Na odločitev, katera od nominirank predstavlja največji zgled in navdih mladim, s svojimi glasovi enakovredno vplivajo štiri skupine oz. déležniki izbora: nominiranke za priznanje inženirka leta, predstavniki medijev, dijakinje in profesorji srednjih šol ter predstavniki organizatorja in partnerjev.
V Sloveniji znanih že šest inženirk leta
Dosedanje nosilke naziva inženirka leta so: inženirka leta 2023 Ljupka Vrteva, razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb ter vodja projekta sončne elektrarne v družbi Petrol, ki je naziv in priznanja prejela iz rok Rosane Kolar, letalske mehaničarke v podjetju Adria Tehnika. Pred njo so bile inženirke leta Nataša Kovačević, vodje projektov na oddelku za raziskave v podjetju Kolektor Mobility, Jasna Hengović, razvijalka programske opreme v podjetju Cosylab, Aida Kamišalić Latifić, državna sekretarka v Službi Vlade Republike Slovenije za digitalno preobrazbo in raziskovalka ter predavateljica na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, ter Dora Domajnko, razvojna inženirka v podjetju RLS merilna tehnika.