Več žensk v STEM in energetiki = boljša prihodnost za vse!

17 mar 2025

Teden, ko se bližamo mednarodnemu dnevu žensk, 8. marcu, smo začeli z močnim sporočilom. Na dogodku, ki ga je organiziralo društvo ONA VE in društvo Fokus smo 3. marca v Hiši EU razpravljali o tem, kako spodbuditi večjo vključenost žensk v STEM in energetiki. Razmerje v zastopanosti med spoloma na različnih področjih se v Evropski uniji izboljšuje, a še vedno obstajajo dejavnosti, kjer so ženske zastopane podpovprečno.

"Ko sem se sam vpisal na elektrotehniko, smo imeli približno en odstotek kolegic. Danes jih je bistveno več, tudi na drugih tehniških smereh, narašča tudi število diplomantk, a jih je še vedno manj kot moških. Prepričan sem, da se je treba s tem začeti ukvarjati že v vrtcu, ne šele na fakultetah," je dejal Igor Papič, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije.

Dodaja, da je nujen razmislek o razbijanju globoko zasidranih klišejev, da so punčke za dekleta in avtomobilčki za fante. "Če hočemo povečati vpis na STEM, je treba nasloviti dekleta, tu je ogromen potencial, ki še zdaleč ni izkoriščen," poudarja Papič.

Področja STEM v številkah:
V letu 2022 je bilo v Sloveniji 15,5 odstotka diplomantk s področij STEM, v EU 16,7 odstotka. Na področju energetike je bil delež diplomantk 15-odstoten žensk, v EU pa 24- odstoten.
Deleži z leti rastejo, izzivi pa ostajajo, zlasti na vodstvenih mestih. Vloga žensk s področij STEM v javnosti in medijih je še vedno prenizka.
O tem je tekla razprava na okrogli mizi, ki so jo organizirali okoljska organizacija Focus, Združenje ONA VE in Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji.

Ena od panog, kjer je žensk bistveno manj kot moških, je energetika, saj pri nas ženske na tem področju predstavljajo le 15 odstotkov delovne sile. V družbi smo postavljeni pred izziv, kako okrepiti enakost na področjih STEM in tudi v energetiki, saj se drugače izgublja dragoceni intelektualni in socialni potencial.

Odpraviti je treba vzroke za izgubljanje radovednosti, proaktivnosti in ustvarjalnosti, ki jih imajo otroci v izobilju, potem pa z leti izginjajo.

Vendar pa, če je premalo žensk v naravoslovju, to pomeni, da je v družboslovju nemara premalo moških.

"Idealno je imeti uravnotežene time," poudarja minister, ki zase pravi, da je zagovornik družbe 5.0. Ta združuje tehnološki napredek z družbenim razvojem ter poudarja vključevanje človeških vrednot in trajnostnega razvoja. Ne gre več za strogo ločevanje naravoslovja in družboslovja, pač pa za medsebojno dopolnjevanje tehnologije, družbe in človeštva za doseganje boljše kakovosti življenja in skupne blaginje.

Ženske se ustrašijo lastnih sposobnosti

Položaj na področju STEM dobro oriše direktorica podjetja Mediade in soustanoviteljica projekta Inženirke in inženirji bomo! Edita Krajnovič. "Kot je karikiral eden od mladih študentov, je na strojnem faksu več fantov po imenu Luka kot deklet." Za povečanje interesa žensk na področjih STEM je pomembno, da se pokažejo, da se jih opazi.

Zakaj se več žensk ne odloči za kandidaturo? Pri ženskah se v večji meri pojavlja občutje tako imenovanega sindroma sleparstva. Gre za psihološko izkušnjo, pri kateri oseba trpi zaradi občutkov intelektualne in/ali poklicne goljufije. Oseba subjektivno dvomi o sebi in o svojih sposobnostih ter dosežkih kljub dokazom, ki kažejo nasprotno. "Prav zato, ker so redke, ženske v STEM potrebujejo malo več spodbude in podpore. Šele ko bomo med nami opazili nadarjenost s potencialom, da se razvije v talent, bomo na pravi poti," poudarja Krajnovič.

"Upajte si, prekvalificirajte se!"

Na dogodku so besedo dobile tudi inženirke in podale nekaj zanimivih razmišljanj. Kandidatka za inženirko leta Katja Škof Žavcer je izpostavila bojazen žensk pred poklici s področij STEM: "Zakaj ne iščemo žensk, ki bi si upale iti v te poklice in bi se bile pripravljene prekvalificirati?"

Eden od mogočih ukrepov je tudi pridobivanje mikrodokazil, ki se osredotočajo na specifične nize znanj v krajšem časovnem obdobju, pri čemer dopolnjujejo in spodbujajo usposabljanje, sta prepričana tako Škof Žavcer kot minister Papič. Mikrodokazila uvaja novi zakon o visokem šolstvu, projekt pa sofinancira EU.  

Inženirka Jerneja Šušel pa opozarja na stanje v družbi, ko se okoli 11. ali 12. leta starosti pri dekletih izgublja zanimanje za STEM. "Dekleta nimajo vzornic. Zdi se, da je zdaj moderno delati nič, razmišljati nič, sedeti in se slikati. Ne razumejo, da to ne bo trajalo večno. Poudarjati moramo pomen znanja, da znanje še vedno nekaj velja! Vplivnicam in vplivnežem je treba zmanjšati pomen, da omejimo razmišljanje, da se da na lahek način priti skozi življenje," je prepričana kandidatka za inženirko leta Šušel.

Vir Siol novice: https://siol.net/novice/slovenija/na-strojnem-faksu-je-vec-fantov-po-imenu-luka-kot-deklet-656801